Nie możesz czegoś znaleźć?

Nic się nie martw. Napisz do nas, pomożemy tak szybko jak będzie to możliwe ;)


Sztolnia Ochrowa

Aby zobaczyć najpiękniejszą sztolnię Gór Złotych musisz koniecznie odwiedzić Sztolnię Ochrową.

Zarówno ściany, jak i strop pokryte są pomarańczowym kolorem, który jest nalotem ochry ‒ zwietrzeliny skał bogatych w związki żelaza.

Jeżeli kiedyś zastanawiałeś się, jak mogą wyglądać podziemia lub jaskinie na Marsie, zwanym „czerwoną planetą”, to ta sztolnia jest tego idealnym przykładem.

Na Marsa nikt z nas nie poleci, lecz namiastkę tego, jak tam może być ‒ odnaleziono właśnie w Złotym Stoku!

Ale nie tylko niezwykła kolorystyka wyróżnia tę sztolnię, kilka metrów dalej natrafisz na stalaktyt (tzw. Schwertmannit) o długości 48 cm i szerokości 28 cm! Oprócz tego na spągu sztolni odsłonięto stary szyb o głębokości ponad kilku metrów z oryginalną drewnianą obudową oraz systemem drewnianych rur do odwadniania szybu. Taki system możemy oglądać na XVI-wiecznych rycinach Georgiusa Agricoli.

Prawdziwa niespodzianka czeka na końcu wyrobiska, a jest to „sala źródlana”- to tu, jak się okazało, miało początek źródło arsenowo-żelazowe.

Zapraszamy Cię na wspaniałą podróż z naszym przewodnikiem, który uchyli Ci rąbka długo krywanych tajemnic tej niezwykłej sztolni. Nie martw się o strój, ubierzemy Ci odpowiednio na tego typu wyprawę, zaopatrzymy również w oświetlenie.

Jeżeli zdecydujesz się skorzystać ze zwiedzania Kopalni Złota lub Średniowiecznej Osady Górniczej proponujemy zakup wspólnego biletu, którego cena w tym przypadku jest o wiele korzystniejsza, a Ty zaoszczędzisz.

Sztolnia Czynna jest do zwiedzania codziennie od 9.00- 18.00

SZTOLNIA OCHROWA
www.kopalniazlota.pl
ul Złota
57-250 Złoty Stok
T: 74 8 175 508

Galeria zdjęć