Nie możesz czegoś znaleźć?

Nic się nie martw. Napisz do nas, pomożemy tak szybko jak będzie to możliwe ;)


Trasa Turystyczna

Gmina BilaVoda, przylega do granicy Polski, w ten sposób będąc bezpośrednim sąsiadem Złotego Stoku. Obie miejscowości leżą w paśmie Gór Złotych. Ta mała niepozorna wieś na jednak niezwykle bogatą i zawiłą przeszłość. Przez jej historię, tak jak w Złotym Stoku, przeszły wielkie postaci Europy. Karl von Dittersdorf, księżniczka Marianna Orańska lub Jokob von Lichtenstein- Kastelkorn. To właśnie w tym miejscu powstał okazały obiekt klasztorny i szkolny pierwszej fundacji pijarów na Śląsku, który możemy podziwiać na trasie turystycznej. Obok klasztoru znajduje się kościół pod wezwaniem Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny prezentujący bogate barokowe wnętrza. Ołtarz znajdujący się w kościele jest nie lada gratką, ponieważ jest… namalowany sprawiając wrażenie, że istnieje w tradycyjnej dla kościołów formie. W środkowej części ołtarza znajduję się rzeźba Madonny wykonana około 1510 roku przez Wita Stwosza.

Zabytkiem Kultury w Bilej Vodzie jest również cmentarz z niewielką kaplicą. To właśnie na tym cmentarzu znajduje się zbiorowa mogiła więźniów z obozu Auschwitz Birkenau, którzy uczestniczyli w „Marszu Śmierci”.

Przygotowana trasa turystyczna zawiedzie Was również do rezydencji dworskiej księżniczki Marianny Orańskiej.

Bila Voda jest atrakcyjna pod względem pieszych wędrówek do których zachęcamy. Na trasie natraficie na kamieniołom, drogę krzyżową oraz do dawne wiejskie osady.

TRASA TURYSTYCZNA
Městy Bílá Voda 68
790 69 Bílá Voda u Javorníka

Galeria zdjęć